If you do the right thing,
Even if you become the target
Of wild criticism,
Your inner happiness
Will eventually prove to you
That God has always
Been pleased with you.
Sri Chinmoy, Twenty-Seven Thousand Aspiration-Plants, part 47, Agni Press, 1984
Možeš li da nam kažeš nešto o prosvetljenju?
Na ovom svetu vredi imati samo jednu stvar, a to je prosvetljenje. Da bismo stekli prosvetljenje, moramo da budemo iskreni i ponizni. Na nesreću, u ovom svetu je iskrenost odavno umrla, a poniznost se još nije rodila. Pokušajmo da oživimo našu iskrenost i pokušajmo, uz pomoć naše težnje, da ubrzamo rođenje naše poniznosti. Jedino ćemo tada moći da ostvarimo Boga.
Prosvetljenje nije nešto što je veoma daleko. Ono je veoma blizu; ono je u nama. U svakom trenutku možemo da svesno rastemo u prosvetljenje pomoću našeg unutrašnjeg napretka. Najviše prosvetljenje je ostvarenje Boga. To prosvetljenje se mora odigrati ne samo u duši, već i u srcu, umu, vitalu i telu. Ostvarenje Boga je svesno, potpuno i savršeno jedinstvo sa Bogom. Kad uđemo u Izvor našeg bića i bića sveta, mi se približavamo toj stvarnosti. Ta stvarnost je naše stalno Blaženstvo, a Blaženstvo je Božiji Dah.
Prosvetljenje je budna svesnost duše. Prosvetljenje je prva spoznaja čovečanstva o Božijoj svemogućoj moći, bezgraničnoj samilosti, beskrajnoj Svetlosti i savršenom Savršenstvu. Naše prosvetljenje nas nagoni da osetimo šta Bog zaista jeste. Pre prosvetljenja, Bog je teorijski; posle prosvetljenja, Bog postaje praktičan.
Kad je čovek zaista prosvetljen, on neće videti druge kao nesavršena ili beznadežna ljudska bića. Onog trenutka kad doživi prosvetljenje, osetiće istinsko jedinstvo sa drugima i videće takozvana nesavršenstva drugih kao jedno iskustvo koje Bog ima u njima i pomoću njih.
Prosvetljenje je nešto što ste imali, ali što ste sada zaboravili; ono nije nešto potpuno novo. Onaj ko zaista mari za prosvetljenje mora da oseti da raste iz Svetlosti, preko više svetlosti, ka obilju Svetlosti.